Budowa domowego studia muzycznego

Pasja muzyczna wymaga odpowiednich warunków – między innymi pokoju o dobrych parametrach akustycznych. Aranżacja amatorskiego studia muzycznego w domu jest prostsza, niż się wydaje, szczególnie gdy cała operacja będzie odpowiednio zaplanowana i racjonalnie finansowana.

Wybór i przygotowanie miejsca

Na studio nadaje się tak naprawdę niemal każdy pokój. Wymiary zależą oczywiście od ilości i typu planowanego sprzętu – malutka powierzchnia znacznie go ograniczy. Najczęściej komfortowym miejscem na studio jest piwnica, choćby w bloku – zaciszne, niezagospodarowane miejsce, z dala od pokoi, w których wykonuje się codzienne czynności. Warto wybrać pokój, który nie jest bardzo duży i nie posiada wysokiego sufitu. Wytypowanie przestrzeni to pierwszy krok, drugim będzie przygotowanie.

Dotyczy ono oczywiście głównie podnoszenia jakości dźwięku. Jeśli pokój zanadto odbija dźwięki lub zbyt mocno je tłumi, nie będzie dobrym pokojem muzycznym. Powinno się więc zadbać, by sufit i ściany miały odpowiednią dźwiękochłonność na optymalnym poziomie. Dotyczy to zarówno dźwięków dobiegających z zewnątrz i mieszających się z muzyką, jak i zachowania fal akustycznych w środku. Najlepszym rozwiązaniem jest wyłożenie pokoju pianką akustyczną, poprawiającą zdecydowanie jakość dźwięku. Można jednak wykorzystać zamiast niej dużo tańsze wytłaczanki do jajek – efekt będzie zbliżony. Przed rozstawieniem przedmiotów w pokoju warto rozeznać się nieco w radach bardziej doświadczonych osób, które zajmują się profesjonalnym nagrywaniem lub po prostu zbudowały już dobre studio muzyczne w swoich domach. Z pewnością podpowiedzą, czego lepiej jest unikać, a jakie rozwiązania okazują się najlepsze zarówno funkcjonalnie, jak i ekonomicznie.

Komputer i oprogramowanie

To centrum całej akcji, bez którego nie mogą dziś powstawać utwory muzyczne. Zwykle wystarczają przeciętne parametry, jednak procesor powinien być wielordzeniowy, a dysk twardy możliwie pojemny. Oprogramowanie pozwoli obsługiwać sprzęt oraz edytować nagrywane melodie. Warto wypróbować kilka jego typów, choćby korzystając z darmowych, okresowych wersji próbnych dostępnych do pobrania ze stron producentów.

Pozostały sprzęt - mikser, mikrofony i słuchawki

Nie ma dobrego studia muzycznego bez tych sprzętów. Warto więc postawić na dobrą jakość i sprawdzone firmy. Okablowanie sprzętów musi pasować do siebie, wymaga także dostępności wielu gniazdek elektrycznych w pomieszczeniu.

Mikser pozwala edytować nagrane dźwięki – można dzięki niemu zmieniać melodie, poprawiać je i ulepszać. Za lepsze uważa się modele cyfrowe, pozwalające na wprowadzenie wielu indywidualnych ustawień użytkownika, które sprawiają, że praca staje się o wiele prostsza. Mikrofony służą do rejestrowania dźwięku – wokalu i partii instrumentalnych. Zwykle stosuje się typ pojemnościowy, który pozwala uzyskać czysty dźwięk o wyraźnych detalach. Z kolei komfortowe, dobrze izolujące słuchawki umożliwiają bieżący odsłuch utworu na każdym etapie jego powstawania. Warto również zaopatrzyć się w solidne głośniki.

Autor

Redakcja RPW