Jak stworzyć pokój odsłuchowy?

Kiedy złapie się bakcyla idealnego dźwięku, jest się skazanym na poszukiwanie jego możliwie najlepszej wersji. Jest to hobby, które wciąga i które pozwala utopić praktycznie wszystkie zaoszczędzone pieniądze. Są ludzie, którzy na sprzęt audio wydają nawet kilkaset tysięcy złotych, ale to wszystko marność nad marnościami, jeśli nie posiadamy odpowiedniego pomieszczenia odsłuchowego. W tym miejscu postaramy się pokrótce wskazać, w jaki sposób przygotować pomieszczenie, w którym średni sprzęt będzie grał znacznie lepiej od sprzętu znakomitego ustawionego w typowym pomieszczeniu, nie dostosowanym akustycznie. Na ten tekst można popatrzeć też jak na garść wskazówek odnośnie poszukiwania dla siebie nowego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym. Warto jest wybrać takie miejsce, w którym będzie się dało wygodnie słuchać muzyki wysokiej jakości i przy okazji nie naprzykrzać się najbliższym sąsiadom w bloku.

Wymiary pomieszczenia odsłuchowego

Pomieszczenie odsłuchowe nie powinno mieć kształtu kwadratu, ale nie powinno być też długim prostokątem. Najlepsze są pomieszczenia typowe dla loftów, czyli nieregularne, chaotycznie rozpraszające dźwięk. Zazwyczaj będzie my mimo wszystko skazani na prostokąty, więc muszą to przynajmniej być prostokąty, których ściany będą miały proporcje nie większe niż 2:1. Pokój nie powinien być też foremny, czyli jeśli jedna ściana ma 4 metry, druga nie powinna mieć 8, ale na przykład 6,5.

Boska proporcja to jedna z propozycji stworzenia idealnego pokoju odsłuchowego. Chodzi oczywiście o stworzenie pokoju opartego na złotym podziale. W takim pomieszczeniu stosunek sufity do ścian powinien wynosić 1:1,6:2,6. Tak zorganizowane pomieszczenie zapewni nam harmoniczne rozchodzenie się dźwięku, chociaż jest to raczej przeceniana własność. Czasami poszukuje się też innych dobrych proporcji ,dla przykładu 1:1,19:1,40 lub 1:1,25:1.

Znacznie lepiej jest jednak uciekać od katów prostych na rzecz pomieszczeń owalnych lub nawet okrągłych. Takie pomieszczenia są jednak oczywiście niezbyt praktyczne i ich pojawienie sie w domu jest trudne do osiągnięcia.

Wyciszenie pomieszczenia

Wyciszenie jest bardzo ważne, ale nie należy spowodować efektu tłumienia dźwięków. Tłumienie ma sens tylko w pomieszczeniach nagraniowych, a w pomieszczeniach odsłuchowych może szkodzić. Najlepsze są zazwyczaj panele akustyczne, które zablokują dźwięki dochodzące z zewnątrz i stanowią też ładny element dekoracyjny. Zazwyczaj panele akustyczne ustawia się na ścianie za kolumnami, chociaż jest to kwestia dyskusyjna.

Ważną kwestią jest sufit. Powinien to być sufit podwieszany. Sufit podwieszany z odpowiednim wytłumieniem to koszt około 100-150 złotych za m2.

Ustawienie kolumn

Ustawieni kolumn w pokoju powinno zapewniać dobry odsłuch w miejscu odsłuchowym, co można wyliczyć poprzez zwykłe obliczenia geometryczne. Ważne jest jednak, by kolumny nie stały przy samych ścianach, a na pewno by nie pojawiły się w narożnikach pomieszczeń. Ustawienie głośnika niskotonowego to osobna kwestia.

Autor

Redakcja RPW