Pokój dla melomana

Słuchanie muzyki może być jeszcze przyjemniejsze, gdy zapewni się odpowiednią przestrzeń, wolną od akustycznych zakłóceń. Sam dobry sprzęt niestety nie wystarczy, by usłyszeć nagranie dokładnie w takiej formie, w jakiej zaplanował je twórca. W przeciwnym razie można nawet nie zbliżyć się do oryginalnego, powstałego w profesjonalnym pomieszczeniu dźwięku. Pomieszczenie do słuchania muzyki umożliwia obcowanie z jej najczystszą formą.

Złożona natura dźwięków

Akustyka pomieszczeń to zjawisko, na które składa się bardzo wiele kwestii. Każdy pokój jest nieco inny – różni się budowa ścian, kształt, wymiary, otoczenie. Dlatego też nie sposób podać złotej rady i idealnego środka, który pozwoli zmienić dowolne miejsce w świątynię muzyczną. Efekt jest jednak sumą małych, przemyślanych działań mających na celu poprawienie akustyki. Warto więc wypróbować wiele różnych sposobów na zaaranżowanie pokoju odsłuchowego – każdy z nich może się okazać skuteczny.

Dwa podejścia

W podejściu do gospodarowania przestrzenią odsłuchową można wyznaczyć dwa odrębne sposoby myślenia. Pierwszy mówi, że należy przede wszystkim wytłumić część, w której ustawione są głośniki. Druga odwrotnie – nakazuje wytłumiać części pokoju, gdzie głośników nie ma, a resztę wyposażyć w dość żywą akustykę. Co się w takim razie sprawdza? Najlepiej zdrowy rozsądek. Niektóre pomieszczenia będą „działały” lepiej urządzone zgodnie z pierwszą szkołą, inne z drugą, choć zwykle stosuje się metodę numer jeden.

Materiały do aranżacji akustycznej

W profesjonalnych studiach nagraniowych lub pokojach odsłuchowych materiały akustyczne są dobierane przez zawodowca. Można jednak naśladować te zabiegi we własnym domu. Na przykład ustawione w narożnikach duże, doniczkowe kwiaty lub ciężkie, niewielkie (wypełnione przedmiotami) zapobiegają tworzeniu stojących fal, czyli miejsc, gdzie dźwięk jest głośniejszy. Doskonale naśladują w tym ćwierćwalce akustyczne. Taki zabieg może się okazać szczególnie konieczny tam, gdzie basowe kolumny stoją blisko ściany, a z tyłu znajduje się otwór bass-reflex.

Także płaskie, rozległe powierzchnie mogą zaburzać dźwięk w pokoju. Gdy takie powierzchnie występują równolegle, równa się to zwiększonemu czasowi pogłosu, co zakłóca stereofonię i wzmacnia niepotrzebnie wysokie dźwięki. Warto więc zwrócić uwagę na to, by takie powierzchnie nie występowały naprzeciwko siebie – pomoże celowe zaburzanie symetrii lub montowanie materiałów akustycznych, które mają właściwości pochłaniania oraz rozpraszania. Są to na przykład materiałowe poduszki, zasłony, meble z tapicerką, panele akustyczne. Świetnym wsparcie akustyki w pokoju jest dywan, a okna powinno się zasłonić roletami z materiału.

Odpowiednia równowaga

Pokój przeznaczone do słuchania muzyki w wysokiej jakości nie może być zbytnio wytłumiony, a dźwięk nie powinien się nazbyt rozpraszać. Kluczem do dobrego efektu jest umiar i poszukiwanie złotego środka. Niektóre pokoje są wyjątkowo trudne do zaaranżowania – są to na przykład wąskie i wysokie pomieszczenia. W takim przypadku mogą się okazać konieczne profesjonalne rozwiązania, jak dyfuzory dźwięku, podwieszane bryły zaburzające symetrię czy pułapki basowe.

Autor

Redakcja RPW