Pokój dla audiofila – wyciszenie

Każda osoba, która chce się cieszyć idealnym dźwiękiem z systemu stereo w swoim domu, musi zadbać o to, by nie przeszkadzały jej hałasy z zewnątrz i chociażby rozmowy sąsiadów, jeśli mówimy o mieszkaniu w dużym blokowisku. W tym celu potrzebne jest skuteczne wyciszenie pomieszczeń swojego mieszkania.

Ogólnie rzecz biorąc, pokój do odsłuchu musi posiadać odpowiedni kształt i proporcje, musi mieć wystarczającą kubaturę i powinien być wykończony w sposób wspierający doznania muzyczne. Najlepiej jest o takie kwestie zadbać już w czasie przygotowywania planu nowego budynku. Specjaliści są w stanie zaprojektować takie pomieszczenie w nowym domu oraz dopasować jego wykończenie do naszych potrzeb. Dopiero w takim pomieszczeniu ma sens ustawianie naprawdę dobrego sprzętu audio. W zwykłym pokoju się zmarnuje.

Odpowiedni pokój

W pomieszczeniu zazwyczaj najważniejsze są proporcje. Jest to poważny problem, ponieważ pokoje dla audiofilów są zupełnie inne od typowych pomieszczeń tworzonych w domach. Powinno się dążyć do stworzenia pokoju o kształcie zbliżonym do prostokąta, ale o ścianach nierównoległych. W rogach pomieszczeń o katach prostych zawsze tworzą się fale stojące, które zaburzają odsłuch. Najlepsze pokoje dla audiofila tworzy się na poddaszach ze skosami lub w pokojach, gdzie celowo zaokrąglono narożniki. W opinii ekspertów to pomieszczenie w 80% decyduje o jakości odsłuchu, nie sam sprzęt.

Izolacja akustyczna

Druga kwestia to odpowiednie wyciszenie pomieszczenia. Najlepiej jest to oczywiście zrobić na etapie budowy domu, ale gotowe pomieszczenia też można odpowiednio zaadaptować. Do wyboru mamy dość spory wachlarz opcji.

Można stosować natryskowe tynki dźwiękochłonne na bazie silikatów lub celulozy. Ich chropowata powierzchnia wyłapuje, tłumi i rozprasza dźwięki, co eliminuje pogłos. Ich warstwa musi mieć 1,0-2,5 centymetra grubości w zależności od zastosowanej technologii.

Płyty korkowe skutecznie tłumią dźwięku zapobiegając dudnieniu. Mogą mieć charakter porowatego aglomeratu korkowego układanego na ścianie. Jeśli aglomerat zostanie dodatkowo pokryty tapetą, wyciszy do 95% dźwięków.

Folie dźwiękoizolacyjne mogą być stosowane na etapie budowy domu w celu wyciszania jego całości. Zakłada się je na profile ścian szkieletowych. W ich zakładaniu bardzo ważne jest eliminowanie wszystkich szczelin, które mogą prowadzić do zrujnowania całego efektu wyciszenia.

Co ważne, nie każda ściana musi być wyciszana. Najważniejsza jest ta, przy której stanie sprzęt audio.

Akustyczne dekoracje

Sporo zdziałać można dzięki samym dekoracjom we wnętrzu. Istnieje wiele elementów, które skutecznie zapobiegają powstawaniu pogłosów. Są to firanki i zasłony na oknach, dywany, a nawet zwykłe meble czy rośliny w donicach. Dla w miarę dobrego efektu minimalnym wysiłkiem należy wytłumić ścianę, za którą stanie sprzęt, na podłodze ułożyć możliwie gruby dywan, wzdłuż ścian bocznych w stosunku do urządzeń grających ustawić wysokie meble, a przy ścianie z tyłu i w rogach pomieszczeń rośliny w donicach.

Autor

Redakcja RPW