Jak wyciszyć dzienny pokój?

Mieszkanie jest miejsce, w którym powinniśmy mieć możliwość odcięcia się od świata, bycia u siebie, odizolowania się. Niestety, kiedy kupimy nowe mieszkanie czy wprowadzimy się do mieszkania na rynku wtórnym, okazuje się, że bardzo często nasze oczekiwania mocno rozjeżdżają się z rzeczywistością. Razem z nami wprowadzają się głośno dyskutujący sąsiedzi z góry, dzieci biegające non stop za ścianą oraz pies szczękający gdzieś dalej, nie wiadomo gdzie, ale w naszym mieszkaniu słychać go doskonale. Czasami też, mimowolnie, słuchamy muzyki razem z innym sąsiadem. Do tego przychodzi nieprzyjemne spostrzeżenie, że skoro my słyszymy ich, oni są w stanie także usłyszeć nas. Oczywistym staje się, że trzeba coś z taką sytuacją zrobić.

Elementem kluczowym mieszkania jest zazwyczaj pokój dzienny, gdzie przebywamy najczęściej i gdzie generowane jest najwięcej hałasów. Tutaj będziemy przyjmować znajomych, tutaj będziemy się relaksować przed telewizorem i tutaj nasze dzieci będą się bawić. Nasze życie też będzie mogło przeszkadzać innym, tak jak nam przeszkadzają inny. Można albo unikać generowania hałasu i włożyć watę do uszu, albo coś zrobić z naszymi pokojami.

Wypełnianie pustych przestrzeni

Wyobraźmy sobie, że wchodzimy do jaskini. Jeśli powiemy cokolwiek, nasz głos zostanie odbity i usłyszymy echo. Im głośniej to powiemy, tym więcej razy echo do nas wróci. Spowodowane jest to tym, że dźwięk odbija się od ścian, zwielokrotnia się, wzmacnia. Efekt jest jeszcze potężniejszy, jeśli to samo zrobimy w pustym, kwadratowym pokoju, na przykład w czasie remontu. Jest to naturalne zachowanie się dźwięku. Dlatego powinniśmy się starać, by nasze otoczenie nie było. Puste musi pojawić siew nim jak najwięcej różnych rzeczy, które będą hałasy pochłaniały i rozpraszały. Mogą to być po prosu meble, ale im więcej bibelotów, tym lepiej.

Można odnaleźć specjalne tablice informujące nas, jak skutecznie dany materiał jest w stanie absorbować dźwięki. Bardzo dobre w tym zakresie są materiały drewniane, zwłaszcza korek i płyty MDF. Dobrze działają tekstylia i pianki. Odwrotne działanie ma szkło i metal, a wypolerowany kamień to po prostu katastrofa. Jeśli zamiast drewnianej posadzki będziemy mieli gesty dywan, hałasy zostanę skuteczne wytłumione. Duża kanapa na pół ściany też pomaga.

Izolacja akustyczna

Dźwięki mają różną częstotliwość i w zależności od niej inaczej się zachowują. Dźwięki wysoki, piskliwe tłumi się łatwo. Najgorzej jest z dudnieniem, czyli niskimi dźwiękami, które niosą się przez świat. Jest to problem, bo takie niskie dźwięki przenoszą się przez ściany, a tworzone są przez najróżniejsze urządzenia domowe, na przykład pralki. Stworzenie w czasie remontu izolacji akustycznej jest w stanie zdziałać cuda, chociaż czasami jest całkiem skuteczne.

W ostateczności…

Człowiek, wbrew pozorom, jest bardzo odporny na hałas, zwłaszcza jeśli jest to hałas sporadyczny. Dlatego jeśli przeprowadziliśmy się z miejsca cichego w głośne, kilka tygodni przyzwyczajania się może problem rozwiązać bez żadnej dodatkowej ingerencji.

Autor

Redakcja RPW