Jak wyciszyć ściany działowe?

W budynkach wielorodzinnych, takich jak bloki czy kamienice oraz w szeregowej zabudowie domków jednorodzinnych, a nawet w ramach jednego domu czy mieszkania, hałasy dochodzące zza ściany mogą być wielkim utrapieniem. Nawet jeśli jest to tylko szum wody czy czyjeś kroki, bywa że czujemy się tymi hałasami zmęczeni. Większość osób nie jest specjalnie wrażliwa w tej kwestii, ale dla równie dużej grupy osób jest to prawdziwa katastrofa, szczególnie w trakcie odpoczynku. Takie osoby powinny koniecznie pomyśleć o dodatkowym wyciszeniu ścian działowych, co zapewni im zdecydowanie większy komfort. Przy budowie budynków bardzo często zapomina się o tym, że ściany same w sobie pod względem blokowania dźwięków nie są specjalnie skuteczne. Jest to bariera dla ludzi i światła, ale dla dźwięku już nie za bardzo. W nowym budownictwie zdarza się to dość często, w starszych domach też jest to problemem. W budownictwie wielorodzinnym istnieją określone standardy, ale ich minimalne poziomy nie są specjalnie wysokie. Jeśli akurat planujemy remont domu, może w dość prosty sposób poszerzyć nasze plany o odpowiednią izolację akustyczną.

Hałasy

Jak to już zostało zaznaczone, wrażliwość na dźwięki jest cechą osobniczą każdego z nas i to, co będzie uwierać jedną osobę, będzie zupełnie niezauważalne dla innych. Dźwięki są też różne. Ich przenoszenie jest bardzo różne w zależności od ich częstotliwości. Dźwięki niskie, dudnienie, przenoszą się bardzo dobrze przez ściany. Dźwięki wysokie zazwyczaj są dobrze wygłuszane. Dźwięki typowe, na przykład głos ludzki, są dobre tłumione przez specjalne izolacje akustyczne.

Nasze oczekiwania

Wyciszanie domów jest możliwe do poziomu wręcz idealnego, ale byłoby to praktyczne szaleństwo. W normalnych warunkach można uzyskać zazwyczaj wyciszenie przegród na poziomie 30-35 dB dla zwykłych pomieszczeń, około 45 dB dla sanitariatów i trochę ponad 50 dB dla ścian pomiędzy budynkami zabudowy szeregowej. To naprawdę dużo.

Połączenia i mostki

Dźwięki przenikają przez ściany, ale prawdziwym problemem są tu wszelkie mostki czy narożniki ścian, czyli miejsca, gdzie różne powierzchnie się ze sobą łączą. W praktyce to właśnie przez takie mostki przedostaje się dźwięk i zakłóca nasz spokój. Typowym mostkiem akustycznym są drzwi.

Materiały izolacyjne

Izolację akustyczna wykonuje się podobnie jak izolację termiczną. Czasami uzyskuje się wynik 2w1, na przykład dzięki wełnie mineralnej. W przegrodach można umieścić także na przykład specjalne wersje styropianu przeznaczone do wyciszania dźwięku, których izolacja termiczna jest umiarkowana.

Szkielet przy murze i okładziny

Jeśli chcemy wyciszyć ścianę murowaną, możemy na niej stworzyć specjalny ruszt stalowy zabezpieczony za pomocą folii akustycznej. Na takim ruszcie zakłada się następnie płyty izolacyjne. Szkielety tego typu można tworzyć także na ścianach szkieletowych, co daje nam szkielet na szkielecie. Można też przygotować specjalne okładziny. Popularne są płyty kartonowo-gipsowe i gipsowo-włóknowe. Płyty można nawet układać na sobie dla poprawienia efektu.

Autor

Redakcja RPW