Jak prawidłowo wyciszyć pokój?

Izolacja akustyczna jest bardzo ważna, jeśli chce się uzyskać wysoką jakość dźwięk. To pomieszczenie, gdzie znajduje się sprzęt grający, musi być zabezpieczone we właściwy sposób, aby chronione było przed hałasem, by dźwięki miały możliwość wybrzmieć czysto i wyraźnie. Poniżej znajduje się krótki poradnik, dotyczący tego, jak stworzyć dobrą izolację akustyczną w pomieszczeniu. Jest przeznaczony dla początkujących miłośników muzyki.

Zachowanie proporcji i geometrii

Kształt, jaki ma dane pomieszczenie, w ogromny sposób wpływa na jakość dźwięku, który się w nim wydobywa. Świadczą o tym słowa doświadczonych akustyków. Niewskazane są wnętrza o nas następujących cechach: kwadratowe, wąskie, duże, w połączeniu z klatką schodową. W takich przypadkach fale dźwiękowe, zamiast odbijać się od ścian, rozprzestrzeniają się po całym budynku, w wyniku czego praktycznie nie da się słuchać muzyki na odpowiednim poziomie. Wskazany stosunek wymiarów przy założeniu, że 1 to wysokość pomieszczenia, wynosi: 1:1,28:1,54.

Obecnie pomieszczenia mają równoległe do siebie ściany i ma to zły wpływ na jakość wydobywającego się dźwięku. Najlepsze dla uzyskania dobrych efektów dźwiękowych wydaje się być pomieszczenie okrągłe, owalne – takie, żeby dało się słyszeć nawet szeptanie. Ale w zasadzie taki rodzaj pomieszczeń można z góry odrzucić, bo wiadomo, że zwykłe domy mieszkalne nie są budowane z myślą o audiofilach i odpowiedniej akustyce dla nich.

Ekrany akustyczne i zaaranżowanie wnętrza

Kształt danego pomieszczenia raczej nie może zostać zmieniony na potrzeby akustyki, ale na samą poprawę akustyki już wpłynąć można. Ściany da się efektywnie wyciszyć za pomocą ekranów akustycznych, paneli akustycznych, mat dźwiękochłonnych. Efekty dźwiękowe będą w znacznym stopniu polepszone, jeśli wykorzysta się powyższe materiały. Wspomniane ekrany akustyczne dają najlepsze rezultaty wtedy, kiedy nie przylegają ściśle do ścian, gdy są nieco od nich odsunięte. Trzeba o tym pamiętać, kiedy zabieramy się do polepszania akustyki pomieszczenia.

Żeby poprawić akustykę wnętrza, można też zastosować łatwiejszą metodę. Jest to po prostu aranżacja wnętrza. Co ciekawe, nawet materiał, którym wykańcza się ściany, ma istotny wpływ na jakość odbioru dźwięku w pomieszczeniu. Przykładowo tkana tapeta całkiem inaczej odnosi się do pochłaniania dźwięku niż gips.

Szklane powierzchnie uniemożliwiają dobry odbiór. Odbijają fale dźwiękowe, często wpadają w rezonans, powodujący zakłócenie czystości.

Istnieją mobilne elementy, wpływające na pochłanianie i rozpraszanie dźwięków. Są to pułapki basowe albo drewniane płyty z perforacją.

Wnioski

To tylko niektóre z propozycji, odpowiadające za profesjonalizm akustyczny pomieszczeń. To cały proces, który jest długi i sporo kosztuje. Jednak trzeba pamiętać, że niektóre elementy można wykonać samodzielnie.

Autor

Redakcja RPW