Najlepsze materiały wyciszające panele podłogowe

Wielu osobom wydaje się, że skoro wraz z panelami w sklepach oferowane są nam podkłady, można je wykorzystywać do niwelowania tych nierówności,z którymi mamy do czynienia na posadzkach. Okazuje się jednak, że ich głównym celem jest sprawienie, aby podłogi miały lepszą izolację akustyczną, a co za tym idzie – aby panele były wyciszone. Podkłady można podzielić na dwie grupy. Pierwsza dotyczy tych rozwiązań, których produkcja opiera się na naturalnych składnikach, możemy więc mówić o matach korkowych, tekturze falistej oraz o płytach drewnopochodnych. Drugą z wymienionych grup reprezentują płyty i pianki, które są wykonane zarówno z poliuretanu, jak i z polistyrenu. Mogą mieć one dość zróżnicowaną grubość, warto mieć przy tym na uwadze to, że im grubsza jest warstwa materiału izolacyjnego, tym lepsza jest izolacja samej podłogi. Choć jednak grubość izolatora ma duże znaczenie, nie jest ona wcale jedynym czynnikiem, na który powinniśmy zwracać uwagę.

Podkłady akustyczne pod panele podłogowe mogę redukować dźwięki słyszalne w naszym pomieszczeniu oraz te, które da się usłyszeć w pomieszczeniach zlokalizowanych poniżej tego, w którym ma miejsce zjawisko stukającej podłogi. O tym, czy lepiej zastosować podkład naturalny, czy też zdecydować się na sztuczne rozwiązanie, w dużej mierze przesądza rodzaj podłoża, z jakim mamy w danym momencie do czynienia. Jeśli więc mówimy o wylewce betonowej, nie powinniśmy się specjalnie przejmować tym, czy postawimy na jedno, czy też drugie rozwiązanie. Jeśli jednak postawiliśmy na naturalne deski oraz coraz modniejsze ostatnio tak zwane materiały drewnopochodne, musimy liczyć się z tym, że to izolacja wykonana z naturalnych materiałów będzie tą, która okaże się najskuteczniejsza. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem wydają się w tym kontekście podkłady z korka i trudno dziwić się, że znajdują się one nieustannie w centrum zainteresowania kupujących. Korek jest rozwiązaniem naturalnym, które nie tylko jest w stanie tłumić hałas, ale również niwelować pewne dźwięki.

Płyty są wykonane z porowatego aglomeratu, można więc liczyć na to, że po ich zastosowaniu izolacja akustyczna podłogi wzrośnie w dość istotny sposób. Korek nie tylko nie podnosi dźwięków i drgań, ale również potrafi je amortyzować, co prowadzi do tego, że automatycznie stają się one mniej słyszalne. Jeśli więc mamy do czynienia z płytami akustycznymi wykonanymi z tego materiału, bez obaw możemy kłaść je pod panele. Oczywiście, nie jest to izolacja wolna od wad, musimy więc liczyć się choćby z tym, że stosując korek będziemy mieli do czynienia z materiałem o dość znaczącej grubości. Podniesie to poziom podłogi i przyczyni się do tego, że wysokość wnętrza nie będzie tak duża, jak na początku. Nie można też zapominać o tym, że korek jako materiał izolacyjny nie jest tani, a do tego można go stosować jedynie wówczas, gdy mamy do czynienia z równymi podłożami. Jeśli pojawiają się w nich nierówności – płyty z korka są w stanie się wykruszać tylko dlatego, że korzystamy z podłogi nawet, jeśli nie jest to użytkowanie intensywne.

Autor

Redakcja RPW