Jak wyciszyć ściany działowe?

Cisza w mieszkaniu lub domu to marzenie wielu mieszkańców miasta. Warto o nią zadbać wykonując remont – na przykład poprzez stosowanie odpowiednich okładzin na ścianki działowe.

Materiał? Korek!

Korek to rodzaj roślinnej tkanki, pozyskiwany ze specjalnych gatunków dębów. Powietrze wypełnia jego komórki i stanowi ponad połowę masy. Korek amortyzuje więc drgania, także związane z przejściem fali akustycznej – wygłuszając w efekcie dźwięki. Korek akustyczny jest specjalnym typem materiału budowlanego. To aglomerat o wymiarach 500x500 mm, gruby na 10 mm. Płyty świetnie, niemal w całości pochłaniają dźwięki o wysokiej częstotliwości. Ich montaż jest bardzo prosty – należy kupić specjalny klej rozpuszczalnikowy lub wodny do korka i przykleić go wprost na ścianę. Korek nadaje się do malowania bejcą lub pokrywania tapetą, można więc osiągnąć dowolny efekt estetyczny.

Istnieje także możliwość wykonania boazerii korkowej. Aglomerat jest pokryty korkiem dekoracyjnym i wykończony przy użyciu naturalnego wosku lub lakieru akrylowego w różnych kolorach. Tę drogą opcję warto zastosować w miejscach wilgotnych. Wybór wzorów boazerii korkowej jest ogromny – można więc przebierać w motywach zdobniczych i kolorach, by dobrać je najlepiej do wnętrza. Płyty występują zwykle w rozmiarze 30x60 cm i mają różne grubości. Korek do wytłumiania ścian występuje także w formie okładzin korkowych oraz dekoracyjnych rolek. Ich efekt izolacyjny jest niewielki, nadają się jednak do wykończeń.

Tynk dźwiękochłonny

Dla tych osób, które nie potrzebują olbrzymich efektów izolacyjnych i nie chcą zarazem marnować miejsca na profesjonalne aranżacje izolacyjne, pozostaje pokrycie ścian „cichymi tynkami”. Dzięki temu hałasy nieco maleją, choć oczywiście efektu nie da się porównać z wykonaniem przedścianki izolującej. Takie tynki pochłaniają około 60% dźwięków, zmniejszają także pogłos. Zawdzięczają to swojej porowatości, przez co są wprawdzie dźwiękochłonne, ale mało wytrzymałe. Istnieją także silikatowe i gipsowe tynki chłonące dźwięki. Niektóre z nich można natryskiwać z pomocą agregatu. Ich faktura jest chropowata, a grubość dochodzi nawet do 2,5 cm, ponieważ to od niej uzależniony jest efekt izolowania dźwięków. Można także użyć tynków z włóknem celulozowym – mają jeszcze większą grubość. Tynki japońskie zawierają oprócz celulozowych także inne typy włókien, na przykład bawełniane. Co ciekawe, poddają się one praniu – po zwilżaniu można zebrać tynk do worka, wyprać i ponownie nałożyć na ścianę z pomocą kleju.

Wyciszenie? Nie tylko ściany

Akustyka to kwestia urządzenia całego mieszkania. Oprócz ścian należy także wyciszyć stropy, na przykład montując sufit podwieszany. Jeszcze lepsze efekty daje wyciszenie podłogi na piętrze, co czasami wymaga demontowania ułożonej już posadzki. Jednak bez tego nie sposób osiągnąć całościowego, dobrego efektu. Dobrym materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna, którą stosuje się zarówno na stropach, jak i podłogach oraz ścianach. Korkowe okładziny, tynki i inne dźwiękoszczelne materiały wykończeniowe są tylko dopełnieniem efektu.

Autor

Redakcja RPW