Dbanie o ciszę w domu poprzez izolacje dźwiękochłonne

Współczesny świat jest niestety głośny i hałaśliwy, wiemy o tym doskonale. Mówi się nawet o znacznym zanieczyszczeniu środowiska hałasem. Odbija się to niekorzystnie na zdrowiu każdego człowieka, a nawet jeśli hałas nie jest na tyle duży, by nam zaszkodzić, w niewyciszonych pomieszczeniach będzie nas na pewno irytował. Współczesne technologii budowlane pozwalają radzić sobie z hałasem. Istnieją odpowiednie rozwiązania, które w zależności od potrzeb osłonią nas przez hałasem ulicy, a nawet będą w stanie blokować dźwięki powstające w przemyśle.

Mowa tutaj o izolacjach akustycznych, które pomagają nam poprzez rozpraszanie i tłumienie dźwięków oraz niwelowanie ich odbijania się od ścian. Odpowiednio zastosowane materiały izolacyjne są w stanie wyciszyć każde pomieszczenie, poprawić jego akustykę i wyeliminować pogłos. Najważniejsza jest jednak kwestia eliminowania niepożądanych hałasów dostających się do pomieszczenia z zewnątrz. Izolacja akustyczna, jeśli to tylko możliwe, powinna być tworzona od strony pochodzenia dźwięków.

Ciężar izolacji

W przypadku izolacyjności termicznej zazwyczaj lżejszy produkt jest skuteczniejszy od cięższego. W przypadku izolacji akustycznej jest dokładnie odwrotnie i liczy się masa materiału. Jego ciężar tłumi dźwięki. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie działa tutaj proste sumowanie masy poszczególnych materiałów. Wiele zależy od cech materiałów i sposobów ich ułożenia. Izolacyjność przegrody czy samego materiału opisuje się w decybelach i im jest wyższa, tym silniej tłumi hałasy.

Kauczuk syntetyczny

Jednym z najczęściej stosowanych i zarazem najskuteczniejszych izolatorów akustycznych jest kauczuk syntetyczny. Kauczuk jest w stanie równocześnie pochłaniać dźwięki oraz ograniczać wibracje w ścianach, a to właśnie przez wibracje przenoszą się dźwięki. Jego skuteczność jest zatem podwójna. Istnieją różne rodzaje kauczuku syntetycznego. Można dzięki nim tłumić różne rodzaje dźwięków, co jest ważne, ponieważ inne rodzaje dźwięków pojawiają się typowo w przemyśle i inne rodzaje dźwięków są najczęściej uciążliwe w warunkach domów mieszkalnych. Tego typu izolacja jest bardzo skuteczna także tam, gdzie elementy konstrukcyjne budynków mogą wpadać w wibracje i w ten sposób przenosić dźwięki na duże odległości, na przykład w budynkach wielorodzinnych. Kauczuk syntetyczny blokuje takie przenoszenie się dźwięków.

W miejscu, gdzie stosuje się wielowarstwowe izolacje piankowe, zazwyczaj można wykorzystać znacznie cieńszą izolacje kauczuku syntetycznego.

Autor

Redakcja RPW