Jak wykonać izolację akustyczną?

Aby wykonać izolację akustyczną na potrzeby zmęczonych hałasem mieszkańców, wystarczą proste materiały i trochę poświęconego czasu oraz pracy. Wykonanie lekkiej obudowy akustycznej, nazywanej przedścianką, pozwala zmniejszyć natężenie hałasów w domu i poprawić samopoczucie przebywających w nim osób. Ekran wyciszający można zbudować nie tylko w czasie gruntownego remontu, ale także poza nim, jeśli nagle pojawi się źródło zakłóceń, od którego mieszkańcy zechcą się odciąć. Oto kilka praktycznych porad dotyczących materiału oraz procesu wykonywania izolacji akustycznej w domu.

Wartość izolacyjności akustycznej przegrody

Wskaźnik izolacyjności akustycznej RA' oznacza to, przed jak intensywnymi i głośnymi dźwiękami odgradza ściana. W budynku mieszkalnym ściany powinny charakteryzować się RA' w granicach 54 – 57 dB. Wiadomo jednak, że czym wyższe są te wartości, tym większy komfort mieszkańców, którzy nie są zmuszeni słuchać dźwięków odtwarzanej w pokoju obok muzyki czy filmu, który sąsiad ogląda na nowym zestawie głośników do kina domowego. Porządny, wykonany z dobrych materiałów ekran izolacyjny pozwala podnieść znacznie tę wartość. Tym, co działa w ekranach tłumiących dźwięki jest środkowa warstwa wypełniająca, która pochłania fale i tłumi drgania. Zwykle wykorzystuje się w tym celu miękkie, sprężyste maty albo płyty wykonane z wełny mineralnej. Powinny mieć gęstość powyżej 30 kg/m3, a ich grubość musi wynosić 5-10 cm w zależności od oczekiwanych efektów.

Jaki materiał wykorzystać na okładzinę?

Zwykle w zupełności wystarczają płyty gipsowo – kartonowe, które można pokrywać farbą lub tapetą. Chodzi głównie o estetykę wykonanej izolacji. Płyty te mają wskaźnik izolacyjności o wartości kilku decybeli. Jeśli jednak okładzina ma za zadanie podnoszenie wartości całej izolacji, zwyczajne płyty raczej nie będą dostateczne. Podwyższony standard akustyczny oznaczani tłumienie dźwięków przekraczających głośność 65-70 dB. Do takich aranżacji nadają się jedynie płyty o podwyższonej izolacyjności akustycznej, na przykład ze względu na zastosowanie blachy ołowianej. Taki specjalny materiał okładzinowy może podnieść izolacyjność całości nawet o 30 dB, co oznacza naprawdę dobry efekt.

Jak zamontować izolację?

Aby izolacja dała oczekiwany efekt, należy dobrze skręcić konstrukcję oraz uszczelnić miejsca styków, przez które może się przenosić dźwięk. Należy zacząć od wytyczeniu miejsca na montaż stalowych profili UD. Następnie trzeba je podciąć i podkleić taśmą akustyczną oraz przykręcić do sufitu i podłogi. Następnym krokiem będzie montaż łączników bezpośrednich ES do ściany, która ma być izolowana. Oklejenie łączników taśmą est bardzo istotne – w przeciwnym razie staną się mostkami, po których drgania będą się przenosiły między ekranem a ścianą. Gdy rusztowanie jest gotowe, można wstawić profile CD i skręcić je z łącznikami ES. Teraz pora na ułożenie materiału izolacyjnego starannie pomiędzy i za profilami. Gdy konstrukcja jest gotowa, pozostaje obudować ją płytami gipsowo - kartonowymi lub gipsowo – włóknowymi. W miejscach, gdzie ekran styka się z sufitem i ścianami należy przykleić taśmę poślizgową, a następnie Zaszpachlować szpary między płytami. Tak wykonana izolacja zabiera nieco miejsca, ale za to świetnie wygłusza niepożądane dźwięki.

Autor

Redakcja RPW