Czym skutecznie wyciszać podłogę?

Izolacja akustyczna podłóg sprowadza się zazwyczaj do położenia pod panelami pianki. Jest ona stosowania powszechnie, dostępna i tania. Niestety, jej skuteczność jest znikoma. Czym można ją zastąpić, by odgłosy chodzenia i przesuwania przedmiotów nie niosły się po domu?

Tektura falista

To bardzo tania opcja. Zwykle sprzedaje się tekturę falistą w rolkach, jej szerokość to metr, a długości dobiera się indywidualnie do potrzeb. Jest powszechnie stosowana przy ogrzewaniu podłogowym, ponieważ dobrze i skutecznie przewodzi ciepło i pomaga mu się utrzymać. Jej moc izolacyjna jest jednak słaba. Ponadto, cienka warstwa tektury musi być ułożona na bardzo równej podłodze, co wcale nie jest częstym zjawiskiem. Tektura falista nie jest więc wcale lepsza od tradycyjnie stosowanej pianki.

Pianka polietylenowa

Klasyczna, niedroga pianka polietylenowa pod panele w istocie nie izoluje zbyt dobrze. Jest cienka, łatwo się niszczy i rwie pod wpływem obciążeń i naprężeń. Nie sprawdza się w ogrzewaniach podłogowych, ponieważ słabo przewodzi ciepło. Niestety nie zapewni też izolacji od stuków i hałasów. To raczej podkład pod panele, niż realny materiał izolacyjny.

Ekopłyty z rozdrobnionego drewna

Tak zwane ekopłyty mają swoich zwolenników zwłaszcza wśród osób, którym zależy na stanie środowiska. Sprzedaje się je w paczkach, a grubość pojedynczej płyty zwykle oscyluje wokół 5 - 7 mm. Są produkowane z rozdrobnionego drewna, które następnie prasuje się w płytę o kolorze brązowym lub zielonym. Ich parametry izolacyjne są bardzo zadowalające – zmniejszają hałas o około 18 – 20 dB, a przy tym skutecznie przewodzą ciepło. Są jednak ość kosztowne, a przy układaniu czasami kruszą się i pylą.

Maty korkowe

Korek jest ekologicznym, naturalnym materiałem pozyskiwanym z dębów korkowych. Świetnie tłumi stuki i hałasy, zmniejszając ich głośność aż o 20 dB. Korek, jak to naturalny materiał, nie jest bardzo trwały. Po jakimś czasie zaczyna kruszyć się pod wpływem naprężeń obciążonej posadzki. Nie jest też gruby, raczej nie miewa więcej niż 2 mm grubości. Dlatego też maty korkowe muszą być układane na równych podłożach – same z siebie nie dopasują się kształtem ani nie zniwelują nierówności.

XPS – polistyren ekstrudowany

To dobry materiał izolacyjny, jednak nie tak ekologiczny jak płyty z korka. Grubość płyt bywa różna, zwykle w zakresie od 3 do 7 mm. Posiadają dobre właściwości, które można wykorzystać Zarówno w izolacji termicznej, jak i akustycznej, a hałas może zostać dzięki nim zredukowany o odczuwalne 20 dB. Nie wymagają także idealnie równego podłoża, ponieważ są grube i zarazem elastyczne – mogą więc same wyrównać krzywizny, do niemal pół centymetra, a co za tym idzie – ułatwić proste ułożenie paneli.

Dlaczego izolacja akustyczna jest ważna przy pływającej podłodze?

Większość układanych w domach i mieszkaniach podłóg to podłogi pływające. Do tej grupy należą popularne panele. Ponieważ nie są nigdy całkiem przytwierdzone do podłogi, pomiędzy nimi a podłoga pozostaje wolne, wypełnione powietrzem miejsce. Przez to wszelkie stuki i hałasy łatwo się przenoszą, przeszkadzając i powodując dyskomfort mieszkańców. Zastosowanie odpowiedniej izolacji może znacznie zniwelować ten niepożądany efekt.

Autor

Redakcja RPW